cz

VIP mezi dřevinami

Sibiřský cedr

Sibiřský cedr – borovice limba (pinus cembra sibirica), v německy mluvících zemích známá jako alpská limba / Alpen Zirbe/. Jsou to dendrologicky shodné dřeviny.

Sibiřský cedr je dřevina, která je u nás v ČR málo známá, stolaři a stavitelé srubů, roubenek, teras a obkladů ji začínají teprve objevovat. Je to nastupující konkurent kanadskému cedru , který je cenově hodně vysoko, stejně jako Alpská limba/Zirbe/.

Sibiřský cedr je symbolem velikosti, krásy a dlouhověkosti. Je to světlomilná vysokohorská jehličnatá dřevina, rostoucí roztroušeně podél horní hranice lesa v pásmu borovice kleče. Dožívá se vysokého věku, 400 až údajně 1000 let.

Sibiřská pinie je farmaceutický strom. Jeho léčivé účinky se projevují v důsledku přítomnosti esenciálních olejů a biologických činitelů / fytocintů/. Tyto těkavé látky sterilizují vzduch a čini jej zdravějším. Inhalace cedru zvyšuje imunitní systém, stopové prvky a vitamíny z cedru se dos-tanou do plic a krevního oběhu, takže jej tělo velmi snadno absorvuje. Příznivý účinej na lidský organismus je vědecky dokázán.


Dřevo ze sibiřského cedru účinně pomáhá:

  • při poruchách nervového systému (včetně stresu a nespavosti)
  • bolestech páteře
  • poruchách kardiovaskulárního systému
  • onemocnění dýchacích cest, akutních respiračních onemocněních, chřipce

Nábytek ze sibiřského cedru je vysoce ceněn nejen kvůli krásné textuře, ale také jako desinfekční prostředek, který pozitivně ovlivňuje lidské zdraví.

Dřevo odolává hnilobě a vyznačuje se vysokými fyzikálně mechanickými vlastnostmi. Protože rostlo v zátěžových nepříznivých podmínkách Sibiře (tepltovy v zime až - 60°C), tyto teploty dobře snáší. Obsahuje pryskyřici se speciálními oleji, které vydávají příjemné a charakteristické aroma. Má vynikající izolační vlastnosti, protože dřevo je mrazuvzdorné.

 


Pro své universální vlastnosti je sibiřský cedr používán už tisíce let nejen na výrobu nábytku,ale rovněž na výrobu saun, teras, obkladů, fasád. Saunová palubka z cedru je prvotřídní dřevo, kvalita “ A”. Jsou zde možné zajímavé barevné kombinace s tmavým a světlým dřevem. Cedr u saun je uznávám pro svůj vzhled, nízkou hmotnost, vůni, izolační schopnosti, dlouhou životnost, přirozenou odolnost a nízké nároky na údržbu.

Nábytek ze sibiřského cedru se vyráběl pro šlechtu a carskou rodinu v době carského Ruska. Již v v 16.stol. v době vládnutí Ivana Hrozného byly výrobky z cedrového dřeva a pinuiové oříšky vyvažovány kožešinami ze sobola, bobra, kuny a hermelínem.

Roubenky a dřevěnice stavěné ze sibiřského cedru jsou vysoce ceněny pro své vynikající vlastnosti:

  • stabilita
  • vynikající tepelně izolační vlastnosti
  • odolnost proti hnilobě a dřevokaznému hmyzu

V našich podmínkách stačí tloušťka dřevěné stěny 20cm, při tloušťce dřevěné stěny 24 – 25 cm odpovídá smrkové stěně cca 45 – 50 cm. Z vnější strany se ošetřuje antiseptickými přípravky Osmo.. a dalšími bežnými prostředky renomovaných firem. Zevnitř se používají přírodní oleje na bázi včelího vosku.

Rusové se stavbou ze sibiřského cedru mají staleté zkušenosti. Kdo si staví dům ze sibiřského cedru, patří v Rusku mezi movitější skupinu lidí. Kdo se rozhodne pro lepené hranoly z této dřeviny, získá velice kvalitní a stabilní stavbu, která vydrží 200 až 300 let s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi , kde není nutná dodatečná izolace.

Představujeme vám tuto dřevinu a materiál pro možné rozhodování Vašich klientů z jakého materiálu si postavit roubený dům , nebo dům z kulatiny ze sibiřského cedru (borovice limby).