cz

Angarská pevnost a odolnost

Angarská Borovice

Borovice angarská je ekotyp borovice lesní (Pinus sylvestris), jehličnan z čeledi borovicovité. Vyskytuje se na Sibiři, v povodí řeky Angary (území Krasnojaksku a regionu Irkutsk, Rusko).

Strom dosahuje výšky 50 m a průměru kmene až 2 metry. Koruny mladých stromůjsou ve tvaru špičaté pyramidy, jejich kůra je zbarvena do popelavě-stříbrné barvy. Tento strom roste velmi pomalu – jeho průmyslové stáří dosahuje 150 – 200 let.

Dřevo borovice angarské je tvrdé a jemně vrstvené, je to jedno z nejhustších ekotypů borovice. Jeho letokruhy jsou vytvořeny v mnoha dlouhých zimách a krátkých létech. Má vysokou mechanickou pevnost a nízkou tepelnou vodivost. Je snadno zpracovatelné, má zvláštní textury. Má mimo jiné plasticitu, která umožňuje snášet rychlé změny teplot a vlhkosti vzduchu. Nepraská (v závislosti na technologii sušení).

Je známo, že dřevo angarské borovice má antibakteriální vlastnosti, v důsledku uvolnění těkavých látek. Vzhledem k široké popularitě výrobků z jejího dřeva (pevnost, odolnost proti úpadku), se angarská borovice stala jedinečnou sibiřsko značkou. Angarskou borovici ocení výrobci nábytku a stavitelé srubů a roubenek po celém světě.